Bilgi Sepeti

Zamanınızı Verimli Kullanmanın 3 Kanıtlanmış Yolu

0

Zamanı Verimli Kullanmak

‘Yapılacaklar’ listenizi oluşturdunuz ve bunu başlangıcındaki tüm yapılacakları kaç kere tam olarak bitirdiniz? Videolardan, kitaplarından ve bunun gibi diğer makalelerden sayısız ipucu ve püf noktası denememize rağmen, hala işleri halletmede için sorun yaşıyorsunuz. Zamanınızı Verimli Kullanmanın 3 Kanıtlanmış Yolu

Bazen, günlük hedeflerimize ulaşmayı başarsak bile, yine de kendimizi boş ve anlamsız hissederiz. Bunun nedeni, zaman yönetiminin genellikle birkaç şeye bağlamak olduğunu görürüz. Ancak gerçek bundan çok daha farklıdır.

Zihnimize, bedenimize ve ruhumuza hak ettikleri değerin gösterilmesini ile ilgilidir. Sağlığımızdan, sevdiklerimizle geçirdiğimiz zamandan ve Allah (cc) ile bağımızdan taviz vermeden tüm görevlerimizi yerine getirmekle ilgilidir.

Allah Asr Suresi’nde bunu şöyle hatırlatıyor: “Muhakkak insan, hüsrandadır.” 

Bunu şöyle düşünmek gerekir: Yapılacaklar listemizdeki her görevi işaretleyebilir, elde etmek istediğimiz her şeyi başarabilme adına elinizden geleni yapabilir ve yine de başarısız olabiliriz.

1. Vizyon – Yaşam Yönünüzü Netleştirin

Ölüm her şeyin başladığı yerdir.

Başlamak için kulağa zor bir yol gibi geldiğini biliyorum, ama doğal olarak Müslümanlar, doğru sonlar için attığımızın her adımın son derece mühim bir önemi mevcuttur.

Stephen Covey‘in dediği gibi: “Eğer merdiven doğru duvara dayanmıyorsa, attığımız her adım bizi yanlış yere daha hızlı götürür.” Ya da İslama göre yanlış yer şey Allah’ın gazabını kazanmaktır. Tushar Imdad bunu şöyle dile getiriyor:

”Bir uçağın yönünü tamamen değiştirmek sadece birkaç derece alır. Örneğin işinizden sıkıldıysanız ve Rabbinizle bağlantınız kesildiyse, kendinizi yavaş yavaş rotanızdan birkaç derece uzakta bulacak, kendinizi hedefinizden bir anda uzaklaşırken bulacaksınız. Buna bu örnek için şöyle diyelim: Mekke2ye gidiyorsunuz uçağın yanlış rotada gitmesine yeterince uzun süre izin verirseniz, birkaç derecenin sizi hedefinizden çokça uzaklaştırıp – Kendinizi Las Vegas’a inerken Bulabilirsiniz. Bu olmak istediğiniz yer değil! Mesele şu ki, yaşlandıkça yaşlandıkça yanlış rotadan dönmek çok daha zor olacaktır. Bazı şeylerin zamanında fark edilmesi gerekir.

Misyon adımı, hedeflerinize ulaşmak için bir rota çizmek ve hayatınızı düzene sokmak ve güzel bir gelecek inşa etmenize yardımcı olmakla ilgilidir. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, Tushar VISTA Zaman Yönetim Sistemi Programında bunu nasıl yapacağınızı kısaca dile getirir. Zamanınızı Verimli Kullanmanın 3 Kanıtlanmış Yolu

1– Covey’in ‘Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı’ kitabını okumadıysanız, o zaman okuyun ve oradaki mükemmel adımları izleyerek bir misyona sahip olun.
2 – Herhangi bir Müslümanın görevi Allah’a ibadet etmektir, ancak sizin için anlamlı olması için onu hayatın vakitlerine bölmeniz gerekir. 

2. İhsan – Dininizi Yüceltin

Dininizi Yüceltin
Dininizi Yüceltin

 

En büyük amacımız olan Allah’ı hoşnut etmek ve O’nun emirlerine göre yaşamaktır. Bunları yapmamaktan daha büyük bir zaman kaybı olamaz. Başta da belirttiğimiz gibi, 60, 70 hatta 100 yıl yaşadıktan sonra o kadar yıl yaşadıktan sonra terazimizi boş bulduğumuz bir gün hayal edin. Şaşkın ve perişan halde, pişmanlık içinde dünyada geçirdiğimiz tüm zamana dönüp bakıyoruz. Ve heyhat artık geri dönüş yok!

Zaman yönetiminin temel bir unsurunun evvela inancınızı ve Allah’ın sizden ne beklediğini anlamak olduğunu bilmemiz gerekiyor. Aksi takdirde, gerçek başarıya ulaşmanın mümkün olmadığını bilmek gerekir. Bu nedenle, zamanınızı başarıya dönüştürmek için Allah’ın zamanı nasıl kullanmanızı istediğini öğrenmek çok önemlidir. Ancak o zaman yolunuzu, eylemlerinizi ve hedefinizi O’nun emirlerine uydurabilir, O’na teslim olarak yaşayan kullarına vaad ettiği bereket ve nimetlere sahip olabiliriz.

Ne yazık ki çoğumuz inancımız hakkında temel bir anlayışa sahip değiliz. Tushar, 2020’de San Diego‘daki ortalama bir Müslümanı temsil eden bir grup genç Müslüman’ın İslam’ı anlama ve uygulama düzeylerini değerlendirmek için denetlendiği küçük bir araştırma yaptı. Ortalama puan %10 idi.

Tushar şunları söylüyor: “’Farklı profesyonel geçmişlerden gelen çeşitli Müslümanları 18 ay boyunca denetlediğimde, 20’li yaşlarında İslami bilimler üzerine yaklaşık 5 yıllık sistematik bir çalışma harcamayanların – Tecvid, Fıkıh, vb. – 30’lu yaşlarının ortalarında %50’den daha az puan aldığı görüldü. Başka bir söyleyişle, evlilik, alışveriş, helal ve haram gibi fıkıh bilgilerini sistemli bir şekilde incelememiş her Müslüman, dinimizin farzlarını yerine getirmede büyük eksikliğe sahip.”

3. Güç ve dayanıklılık – Enerji Olmadan Hiçbir Şey İşe Yaramaz

 

Enerji Olmadan Hiçbir Şey İşe Yaramaz
Enerji Olmadan Hiçbir Şey İşe Yaramaz

 

Süper kahramanlar genellikle güç ve dayanıklılığın simgesi olarak tasvir edilir ve onların yollarına çıkan her şeyi alt etmelerini sağlar. Süper kahramanlar çok zor görünen şeyleri anında yapmaları bizleri şaşırtır. Öyleyse bir alt paragraftakiler sizleri daha çok şaşırtacaktır!

Başkalarının aylarca çalışarak yapabileceği şeyleri günler içinde başarmanın mümkün olduğunu unuttuk mu?

Kırk yaşında 40 cilt yazan İbn Teymiyye‘yi düşünün.

Allah’ın yardımıyla her engeli aşmanın mümkün olduğunu unuttuk mu? Zamanlarının iki süper devletini deviren Ömer İbn Hattab ve Halid İbn Velid‘i düşünün, bu bilinmeyen bir Afrika kabilesinin on yıl içinde hem ABD’yi hem de Rusya’yı devirmesine eşdeğerdir. Şaşırdınız değil ml?

Görünen o ki, Müslümanlar, güç timsali  hayatları eylem ve sonuçlarla dolu ilk sahabenin insanüstü yeteneğinin kaynağı ve sırrını, unutmuş ve bundan dolayı da kaybetmişlerdir.  Zamanınızı Verimli Kullanmanın 3 Kanıtlanmış Yolu

Evet, etkili zaman yönetiminin büyük bir kısmı onların İslam’a harcadıkları zamandı. İslam’a harcanan zaman, islam’a verilen değer ve samimiyetti.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.