Bilgi Sepeti

Selülitten Kurtulmanın Yolları

0

Selülit en çabuk nasıl geçer?

Selülit, tüm şekil ve boyutları temsil eden kadınların yüzde 85’inden fazlasını etkiler. En sık uyluklarda görülür, ancak bacaklarda, kalçalarda veya midede de bulunabilir. Selülitten Kurtulmanın Yolları

Selülit, cildin hemen altında biriken serbest yüzen yağ hücrelerinden oluşur. Portakal kabuğu veya süzme peynirin çukurlu yüzeyi gibi belirgin bir görünüme sahiptir  . Hormonlar, genetik ve sağlıksız bir yaşam tarzı, selülitin en önemli nedenleridir.

Yaşla birlikte daha da kötüleşme eğilimi gösterdiğinden, ortaya çıkar çıkmaz selülitten kurtulmanız gerekir. Birçok etkili teknik, oluşumunu yavaşlatabilir ve uyluklardaki selülit görünümünü en aza indirebilir. Selülitle başa çıkmak için bu basit ve kolay ev ilaçlarından bazılarını deneyin.

1. Kuru Fırçalama

Kuru fırçalama, uyluklarınızdaki selülitten kurtulmanın en basit yollarından biridir. Birkaç kişi etkinliğini kanıtlasa da, bilimsel kanıtlarla desteklenmemektedir.

Kuru fırçalama işlemi kan dolaşımını ve lenfatik drenajı iyileştirir ve vücutta biriken toksinleri giderir.

Ayrıca, cilde iyileştirilmiş kan akışının cildin dolgun görünmesini sağladığına ve böylece selülit görünümünü azalttığına inanılmaktadır.

 • Başlamadan önce cildinizin ve fırçanın kuru olduğundan emin olun.
 • En selülitli bölgelere daha fazla odaklanarak ayaklarınızdan omuzlarınıza kadar nazikçe fırçalayın. Vücudun sol tarafından sağ tarafına fırçalamayı ve kan dolaşımını teşvik etmek için fırçalama hareketlerini kalbe doğru yoğunlaştırmayı unutmayın.
 • Bu kuru fırçalamayı yaklaşık beş dakika yapın.
 • Son olarak, ölü deri hücrelerini ve kirleri yıkamak için duş alın.
 • Bunu birkaç ay boyunca duş almadan önce veya cilt dokusunda iyileşme fark edene kadar günde bir kez yapın.

Not:  Doğal liflerden yapılmış bir vücut fırçası kullandığınızdan emin olun. Selülitten Kurtulmanın Yolları

2. Acı Biber

Acı biber yağ yakıcı bir besindir. Vücudu doğal olarak ısıtma, kan dolaşımını artırma ve metabolizmayı hızlandırma yeteneğine sahiptir. Ayrıca, kötü cilt hücrelerinden kurtulmaya ve onları güçlü sağlıklı hücrelerle değiştirmeye yardımcı olur.

Ek olarak, düzenli olarak acı biber tüketimi vücuttaki toksinlerin atılmasına ve uyluklardaki selülit görünümünün azalmasına yardımcı olabilir.

 • Bir veya iki çay kaşığı toz kırmızı biber, bir çay kaşığı rendelenmiş zencefil ve bir limonun taze sıkılmış suyunu bir bardak ılık suya ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Bir veya iki ay boyunca günde bir veya iki kez selülit detoks içeceği için.

3. Kahve Telvesi

Kaba kahve telvesi, ölü deri hücrelerini çıkarmak ve yeni, sağlıklı hücreleri yeniden oluşturmak için peeling peelingi olarak kullanılabilir. Ayrıca, kahve içmek kan dolaşımını artırmaya yardımcı olacaktır.

 • Dörtte bir fincan kahve telvesi, üç yemek kaşığı şeker ve iki yemek kaşığı eritilmiş hindistancevizi yağını macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu macundan biraz alın ve etkilenen cilde sıkı bir baskı uygulayarak birkaç dakika masaj yapın. Son olarak, ılık su ile durulayın. İstediğiniz sonuçları elde edene kadar bu ilacı haftada iki veya üç kez uygulayın. Fazlasını ileride kullanmak üzere bir cam kavanozda saklayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, kahve ve zeytinyağı ile bir dürüm hazırlayabilirsiniz. Yarım fincan kahve telvesini ve biraz sızma zeytinyağını mikrodalgada 20 saniye ısıtın. Sıcak karışımı selülit üzerine yayın ve plastik sargı ile örtün. 30 dakika bekletin ve ardından ılık suyla durulayın. İyileşme görene kadar bunu haftada iki kez yapın. Selülitten Kurtulmanın Yolları

4. Ardıç Yağı

Ardıç yağı detoksifiye edici özelliklere sahiptir ve sıvı tutulmasını azaltmaya yardımcı olabilir, böylece selüliti etkili bir şekilde azaltır.

 • Dörtte bir fincan zeytinyağında 10 ila 15 damla ardıç yağını karıştırın.
 • Karışımı etkilenen bölgeye 10 dakika masaj yapın.
 • Bunu günde iki kez yapın. Bir ay sonra cildinizin daha yumuşak ve sıkı olduğunu fark edeceksiniz.

5. Deniz yosunu

Doğal bir peeling maddesi olan deniz yosunu kan dolaşımını uyarır, cilt dokusunu iyileştirir ve vücuttaki zararlı toksinleri temizler. Bu da selülit görünümünün azalmasına yardımcı olur.

 • Üç yemek kaşığı öğütülmüş deniz yosununu (sağlık mağazalarında kolayca bulunur), dörtte bir fincan deniz tuzu ve sızma zeytinyağını ve birkaç damla herhangi bir tür uçucu yağı karıştırın. Bu karışımdan biraz masaj yapın. Duş almadan önce 10 dakika boyunca etkilenen bölge. Duştan sonra nemlendirici sürün. Bu ilacı birkaç hafta boyunca günde bir kez uygulayın. Fazla karışımı ileride kullanmak üzere bir kavanozda saklayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, selüliti azaltmak için deniz yosunu banyoları yapabilirsiniz. Ilık suyla dolu küvetinize dört yaprak deniz yosunu ekleyin. 20 dakika içinde bekletin. Maksimum fayda için bunu haftada iki kez yapın.
Bacaklardaki selülit en kolay nasıl geçer
Bacaklardaki selülit en kolay nasıl geçer?

 

6. Elma Sirkesi

Elma sirkesi içerdiği mineraller, potasyum, magnezyum ve kalsiyum nedeniyle selülitten kurtulmanıza yardımcı olabilir. Tüm bu unsurlar, toksinlerin atılmasında ve uyluk ve mide çevresinde su tutulmasında önemli bir rol oynar. Selülitten Kurtulmanın Yolları

Bu da şişkinliği ve selüliti azaltır. Ayrıca elma sirkesi de kilo vermenize yardımcı olur ve daha az yağ, daha az selülit cebi anlamına gelir.

 • Bir ölçü elma sirkesini iki ölçü su ile karıştırın. İsterseniz, biraz bal ekleyin. Çözeltiyi etkilenen bölgelere sürün. 30 dakika bekletin ve ardından ılık suyla durulayın. İstediğiniz sonuçları elde edene kadar bu tedaviyi günde iki kez uygulayın.
 • Alternatif olarak, elma sirkesi ve suyu eşit oranlarda karıştırın ve etkilenen bölgeye sürün. Ardından bölgeyi plastik sargı ile sarın ve üzerine bir saat boyunca ılık bir havlu koyun. Son olarak, sargıyı çıkarın ve alanı ılık suyla durulayın. Selülitinizden tamamen kurtulana kadar bunu günde bir kez yapın.
 • Ayrıca iki yemek kaşığı elma sirkesi ve bir çay kaşığı balı karıştırıp günde iki kez düzenli olarak içebilirsiniz.

7. Yeşil Kil

Yeşil kil, kan ve lenf dolaşımını uyarma, ölü deri hücrelerini çıkarma, yabancı maddeleri ve yağları emme ve bağ dokularını onarma ve güçlendirme yeteneğine sahiptir. Tüm bu özelliklerinden dolayı yeşil kilin selülit görünümünü azaltmada oldukça etkili olduğu düşünülmektedir.

 • Yarım fincan yeşil kil ve deniz yosunu, çeyrek fincan taze sıkılmış limon suyu, üç yemek kaşığı sıcak su ve bir yemek kaşığı organik balı karıştırarak kalın ve pürüzsüz bir macun elde edin.
 • Karışımı etkilenen bölgeye dairesel hareketlerle sürün ve ardından plastik sargı ile örtün.
 • 30 dakika bekletin ve ardından ılık suyla yıkayın.
 • İstediğiniz sonucu elde edene kadar bu tedaviyi haftalık olarak uygulayın. Selülitten Kurtulmanın Yolları

8. Somon

Somon, selülitteki yağ hücrelerini parçalayan antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca, somonda bulunan omega-3 yağ asitleri, vücut tarafından pürüzsüz bir cilt ve doku için gereklidir.

Omega-3 yağ asitleri iştahı ve düşük seviyeli iltihabı azaltır, ayrıca cilt dokularını onarır ve güçlendirir. Bu da kan damarlarında zararlı toksinlerin birikmesini azaltır ve dolaşımı iyileştirir.

Her hafta dört veya beş porsiyon somon yemeye çalışın. Selülit azaltmayı teşvik etmek için fırınlanmış veya kavrulmuş somon yemeklerini tercih edin ve derin yağda kızartılmış versiyonlardan kaçının.

9. Mandalina Yağı

Mandalina yağı, kan dolaşımını iyileştirmeye ve yağ ceplerini ve selüliti parçalamaya yardımcı olur. Bu uçucu yağ ayrıca vücudun detoksifikasyonunda önemli bir rol oynar.

 • Bir yemek kaşığı zeytinyağına beş damla mandalina yağı ekleyin. Bu karışımı etkilenen bölgeye sürün ve 10 ila 15 dakika masaj yapın. Bu yağı kullandıktan sonra en az bir saat güneşe maruz kalmaktan kaçının. Selüliti azaltmak için haftalarca günde iki kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, selüliti azaltmak ve metabolizmanızı hızlandırmak için bu yağı ağızdan tüketebilirsiniz. Bir bardak ılık suya iki veya üç damla mandalina esansiyel yağı ekleyin. İyileşme fark edene kadar günde bir kez için.

10. Su İç

Selülit cepleri, vücudunuzda yıllar içinde biriken toksinlerle doludur. Su içmek vücudunuzdaki toksinleri atmanın en iyi yoludur. Ayrıca vücudunuzu iyi bir şekilde nemlendirecek ve bu da cildinize sağlıklı bir parlaklık ve doku kazandıracaktır.

Sisteminizin ihtiyaç duyduğu tüm suyu aldığından emin olmak için günde en az sekiz bardak su için. Sabah kahvenizi veya çayınızı içmeden önce sabah ilk iş olarak bir bardak su için.

Sade su içmeyi sevmiyorsanız, biraz limon suyu veya bal ekleyebilirsiniz. Ayrıca kavun, salatalık ve yeşil yapraklı sebzeler gibi su içeriği yüksek yiyecekleri yemeye çalışın. Selülitten Kurtulmanın Yolları

Bu ipuçları ve çözümlerle, uyluklarınızdaki selülitten kolayca kurtulabilir ve mayo, etek ve şortlarla iyi şekillendirilmiş bacaklarınızı gösterebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.