Bilgi Sepeti

Kalbimizi Allah’a Çevirmek İçin 4 İpucu

0

Allah’a Giden Yolu Keşfetmek

Dün bir randevudan eve gidiyordum ve bir şey oldu. Bu olan şey ilk kez olmuyor ve muhtemelen son da olmayacak. Aklımda çok şey vardı ve tam olarak hangi rotayı izlemem gerektiğini bilmeme rağmen dönmem gereken yerden çok uzaklara gittiğimi fark ettim. Ben neredeyim? Kalbimizi Allah’a Çevirmek İçin 4 İpucu

Ben Neredeyim?

Bir çoğumuz bu tür durumları yaşamışızdır  Bir yerde araba kullanıyoruz veya yürüyoruz. Sonra zihinlerimiz dolaşmaya başlıyor ve aniden nerede olduğumuz hakkında hiçbir fikrimizin olmadığını fark ediyoruz. Bu yaşadıklarımız ürkütücü olabilir ve insan şunu merak edebilir, “Yeryüzünde beni bu kadar rahatsız eden ne olabilir?”

Kendimizi tanıdık olmadığınız fiziksel bir çevrede bulduğumuzda, hayatınızı tekrar rayına oturtmak için basit ve mantıklı adımlar izleriz. Kaybolduğumuzda, nereye gitmemiz gerektiğini bulmak için haritalar, GPS özellikli cihazlar kullanırız. Yolu bulduğumuzda doğru yönde hareket etmeye başlarız.

Aynı şekilde Allah’a giden yolculuğumuzda da nerede olduğumuzu bilmediğimiz zamanlar vardır. Allah bize izlememiz gereken yolu göstermiştir. Ancak bazen dikkatimiz dağılır, aklımızdan çok kalbimize uyarız, sonuç olarak kalplerimiz rotasından çıkmış olur. Bu durumda kendimizi laynolmuş hissediyoruz, yolumuz bulanık ve hedefimiz belirsiz.

Kendimizi Allah’a giden yolda kaybolmuş bulduğumuzda, kalplerimizin tekrar rayına oturtmak için bizlere nelerin yardım edeceği bilmeliyiz. Kalp, Allah’ın evidir, harika bir yaratılış gerçeğidir. Bu nedenle onu doğru yola döndürmek, o kadar da basit olmayabilir. Bizden önce Allah yolunda ilerleyenler , bu yolculuğun azim ve sebat gerektirdiğini ancak sonucun çabaya değer olduğunu söylüyorlar.

O halde nereden başlamalıyız?

Yüce Allah ile başlayın

Yüce Allah ile başlayın
Yüce Allah ile başlayın

 

Kendimizi Allah’tan uzak bulduğumuzda, oraya nasıl geldiğimizi merak ederiz. Muhtemelen, bizi yolumuzdan alıkoyan şeyin ne olduğunu anlamak için çok zaman harcamamız gerekebilir.

Bir şekilde, Allah’tan uzaklaştığımızda başlamamız gereken en önemli yer Allah’ın yanıdır. Bu paradoks, Allah’ın kullarıyla daima birlikte olmasının bir parçasıdır. Tevazu ve samimiyetle Allah’a yönelmeli, O’ndan yardım ve mağfiret dilemeliyiz. Allah bize yol göstereceğini vaat ediyor.  Evvela O’ndan yani emirlerinden başlamalıyız. Allah’a dönüş, tevbe ( tövbe ) süreci ile başlar.

Çoğu zaman tevbe etmeyi, sadece büyük bir günah işledikten sonra yapmamız gereken bir şey olarak düşünürüz. Ancak tevbe bundan çok daha fazlasıdır. Kalplerimizin Allahın dışında başka bir yere çevrilmesinin ardından kalplerimizi tekrar Allah’a yönlendirmek, enerjimizi O’na ibadete harcamak veya O’na olan hatalarımızı daha sık gözden geçirmek anlamına gelır. Kalbimizi Allah’a Çevirmek İçin 4 İpucu

Tevbe neden gerekli?

Çünkü bu tevbe , dönüş mücadelesinin ve yolculuğun özüdür. Tövbe, hareket etmeye başlamak için gerekli enerjiyi ve bunu yapmaya devam etmek için kuvvet verir. Allah, kendisini arayanları doğru yola ileteceğini birçok ayette bildirmektedir.

Ve “Şüphesiz Allah, dilediğini saptırır ve kendisine yöneleni de doğru yola iletir. Rad Suresi 27. Ayet

Ayetlerde Kendini Ara

Cenâb-ı Hak, hayatın içinde yolculuk ederken bize lazım olacak şeyleri âyetlerinde bildirmektedir.

(Küre-i) arzda kâmil bilgi saahibleri için nice âyetler vardır. Zâriyât Suresi 20. Ayet

Yoğun hayatımızdan bir adım geri atıp, kalbimizin nereye saptığını bize anlatan “Ayetleri” okumak ve anlamak gerekir. Hangi insanlar hangi yerler veya şeyler yolumuzu etkiledi? Hayatımızdaki herhangi bir şey, sorumluluk veya iş, Allah’a giden yolculuğumuzun sekteye uğramasına neden oldu mu? Bir çeşit meşgale, güç ya da statü, kalplerimizi çok derin bir şekilde kendine çekti ve yolumuzun Allah’tan sapmasına neden oldu mu?

Bu tür soruların yanıtları, çoğu zaman kalplerimiz için bir harita oluşturmamıza yardımcı olacaktır. Bu neleri yapmaya devam etmemiz ve nelerden kaçınmamız gerektiğinin bir krokisidir.

Doğru Yönde Hareket Etmeye Başlayın

Tevekkülün Gücü
Tevekkülün Gücü

 

Tevekkülün Gücünü Hissetmek

Fiziksel dünyada, oturup ona boş boş bakarsak, elimizdeki bir harita bize pek yardımcı olmayacaktır. Haritanın bize gösterdiği yere gitmeli ve bize söylediği yönde hareket etmeye başlamalıyız.

Kalbimizle Allah’a yolculuk ederken, O’nun bizim için hazırladığı emirlere uymamız gerekir. Kaybolduğumuzda veya dikkatimiz dağıldığında, bazen tekrar yola çıkmak için ne yapmamız gerektiğini bulamayabiliriz, Ancak yürümek yerine yerine sadece oturuyoruz. Nefsimiz (iç benliğimiz ) ağırlaşıyor ve doğru yönde hareket edemediğimizden kalplerimiz huzursuz oluyor.

O halde hemen Allah’a yönelmeli ve O’na olan yolculuğa yeniden başlamalıyız.

Hepimizin kalbimizde Allah’a gitmeden önce temizlenmesi gereken noktalar vardır.

Öyleyse neden çok geç olana kadar bekliyoruz?

Tutarlı ol

Mülüman Tutarlı Olmalı
Mülüman Tutarlı Olmalı

 

Bir alanda tutarlı hale geldiğimizde, daha fazlasını yapmaya başlamalıyız. İyileşmek için çabalarken, sık sık Allah’tan yardım dilemeyi ve kayarsak düşmemeyi istemeliyiz. Etrafımızı bize Allah’ı hatırlatan kimselerle doldurmalıyız ve bir hata yaptığımızda ki, şüphesiz ki yapacağız, onun peşinden güzel bir işle hareket etmeli ve Allah’a samimiyetle tövbe etmeliyiz. Kalbimizi Allah’a Çevirmek İçin 4 İpucu

Yolumuzu kaybettikten sonra tekrar Allah’ın yöneldiğimizde Allah’ın ne kadar mutlu olacağını gösteren hadise bakalım.

Peygamberimiz Hazreti Muhammed şöyle buyuruyor:

Kulunun tövbe etmesinden dolayı Allah Teâlâ’nın duyduğu memnuniyet, sizden birinin ıssız çölde kaybettiği devesini bulduğu zamanki sevincinden çok daha fazladır.
(Buhari ve Müslim, 15 )
Allah hepimize kalplerimizi O’na çevirme kararlılığını, hem bu dünyada hem de ahirette cennete ulaşmamızı sağlayacak yolculuğumuzda sabır ve sebat nasip etsin. Amin.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.