Bilgi Sepeti

İslamda Hz. Musa’nın Modeli

0

Hazreti Musa’nın Kıssasından Ne Anlamalıyız

Hedefiniz ne olursa olsun, dünyanın içinde bulunduğu günah çukuru göz önüne alındığında, zorlukların üstesinden gelmek her zamankinden daha zor. İslamda Hz. Musa’nın Modeli

Sevgili Peygamberimiz Musa (a.s)‘ın kıssasından esinlenerek bunu nasıl yapacağınıza dair bir model sunmak istiyorum.

Bu dersler, zihinsel, zindelik, finansal veya sadece hayatta kalma gibi tüm hedeflere uygulanabilir.

📚 Ayrıca Okuyun: Kalbimizi Allah’a Çevirmek İçin 4 İpucu

1) Eylemlerinizin sizi bulunduğunuz yere nasıl getirdiğinin farkına varın. Kendinizi sorumlu tutun.

Kendinizi değiştirmeye karar vermeden önce, oraya nasıl ulaştığınızı düşünmeniz gerekir. Değiştirmek istediğiniz durumda olmanıza katkıda bulunan herhangi bir şey yaptıysanız (veya yapmadınız) neler yaptınız?

Gerçekten sizin suçunuz olmayan şeyler varsa, etrafınızda işleri biraz daha kolaylaştıracak güce sahip olduğunuz koşullar nelerdir?

Hz. Musa bu stratejiye alçakgönüllü bir yaklaşım sergilemektedir.

Allah’ı Neden Seviyorum?

”O, halkının haberi olmadığı bir sırada şehre girdi ve birbiriyle dövüşen iki adam gördü. Şu, kendi adamlarından, bu da düşmanlarındandı. Kendi tarafından olan, düşmanına karşı ondan yardım istedi. Bunun üzerine Musa düşmanına bir yumruk indirdi ve ölümüne sebep oldu. Bu, şeytanın işidir. Zira o, apaçık saptıran bir düşmandır, dedi.” (Kasas 15]
”Dedi ki: Rabbim; doğrusu kendime zulmettim. Bağışla beni. Bunun üzerine onu bağışladık. Muhakkak ki O’dur O; Gafur, Rahim.”  (Kasas 16]

Musa’nın eylemi feci bir olaya yol açtı. Suçu başkalarına atabilirdi. Ancak sorumluluğu kabul etti ve af diledi. Daha sonra benzer bir durum ortaya çıktığında, aynı sonuçlara varmamak için bu şeye sebep olacak her şeyden kaçındı.

2) İşler duygusal olarak bunaltıcı hale geldiğinde, Allah’ın Bize yardım edeceğini umalım.

Musa’nın annesi, oğlunu bir nehre ne olacağını bilmeden bıraktığında, sahte bir tevekkülle hareket etmiyordu. Korkmuş, bunalmış ve tereddütlüydü. Aslında o kadar tereddütlüydü ki pişman oldu ve neredeyse yaptığı ortaya çıkacaktı. Bunu yapsaydı, Musa Beni İsrail’in diğer erkek bebekleri gibi öldürülecekti. Ama Allah diyor ki:

Ve Musa’nın annesinin kalbi o kadar ağrıyordu ki, ‘Allah’ın vaadine’ iman etmesi için onun kalbine güvence vermemiş olsaydık, neredeyse onun kimliğini ele verecekti. } (Kasas 10)

O anda yanan kalbini ehlileştiren Allah’ın ilahi müdahalesi oldu. O sadece önlem almakla görevlendirilmişti ve gerisini Allah tevekkül etmişti.

Bu nimetin her müslümana verildiğini bilin. Olumlu düşünme, zihinsel sağlık danışmanlığı veya yeni alışkanlıklar oluşturma yoluyla olsun, zihninizi ve kalbinizi olgunlaştırmak ve bu yolu aşmak için ihtiyaçlarınızı gözden geçirin. Gerisini Allah halleder. İslamda Hz. Musa’nın Modeli

3) Ne isteyeceğinizi bilmeseniz bile dua Edin.

Dua Müminin Silahıdır
Dua Müminin Silahıdır

 

İmtihanlar Sizi Yordu mu?

İmtihanların çok ağır olduğunu hissettiğim birçok an yaşadım; Beni selamete çıkaracak duanın ne olduğunu bile bilmiyordum. İslamda Hz. Musa’nın Modeli

İmtihanın doğası bu. Bizi çok hazırlıksız yakalar; ne diyeceğimizi bilmiyoruz. Ama dua güzelce hazırlanmış bir monolog olmak zorunda değil. Sadece kalpten gelmesi gerekiyor. 

Allah diyor ki:

{Ve kullarım, [Ey Muhammed] sana Beni sorduklarında, şüphesiz ben çok yakınım. Bana dua ettiğinde dua edenin duasına icabet ederim. Öyleyse [itaat ederek] Bana icabet etsinler ve Bana iman etsinler ki [doğru yola erişsinler.} (Bakara 186)

Şehrinin muhafızlarından kaçtıktan sonra evsiz kalan Hazreti Musa, çok kısa ama etkili bir dua yapar. 

Bunun üzerine Musa, onların hayvanlarını sulayıp, bir gölgeye çekilerek: -Rabbim, ben, bana indireceğin hayra muhtacım dedi. (Kasas 24)

Bu kısa ancak samimi duadan, Hazreti Musa’ya yaşayacak bir yuva, evlenecek bir eş, ona akıl hocalığı ve rehberlik edecek bir kayınpeder ve peygamber dost ve daha pek çok şey bahşedilmişti. İslamda Hz. Musa’nın Modeli

4) Sınırlarınızı Bilin ve Sadece Allah’tan yardım isteyin.

Allah'tan Yardım İstemek
Allah’tan Yardım İstemek

 

Kardeşim Harun’un dili benimkinden daha düzgündür. Onu benimle beraber yardımcı olarak gönder ki beni tasdik etsin. Çünkü ben, tekzib etmelerinden endişe duyuyorum. (Kasas 34)

Hazreti Musa, Allah tarafından peygamberlikle görevlendiğinde, bunu sadakatle kabul eder ancak gücünü ve gelişme alanlarını anlamadan olmaz. Musa Aleyhisselam kardeşini bu yolculukta kendisine yardım etmesi için Allah’a dua etmiştir.

Amacınız ne olursa olsun, size destek olabilecek kişiler için çevrenizi inceleyin. İslamda Hz. Musa’nın Modeli

Ellerinizi yukarı kaldırın ve Allah’ın yolunuzu aydınlatması için samimi şekilde dua edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.