Bilgi Sepeti

Hacılarla – Zilhiccenin 10. Günü

0

Bugün Kurban Bayramı’nın 10. günü olan Zilhicce 10

Bu güne haccın en büyük günü, Yawm al-Hacc al-Ekber denir . Bu günde hacılar Mina ve Mekke’de çeşitli görevlerine yerine getirirler. Hacılarla – Zilhiccenin 10. Günü

Zilhicce 10’da Ne Yapılır?

Kurban Bayramına Dair Her Şey 

Özellikle aileniz Hac’da size eşlik ediyorsa, gece yarısından sonra (Zilhicce 10 arifesinde) Müzdelife’den ayrılabilirsiniz .

Güçlü ve gençseniz, Peygamber’in sünnetine uyar, bütün geceyi Müzdelife‘de geçirir ve sabah namazını orada kılarsınız.

Peygamber Efendimiz, Zilhicce 10. Günü sabah namazından sonra Meş’ar-ı Haram’a yöneldi, alacakaranlık aydınlanıncaya kadar Allah’a dua eder ve güneş doğmadan önce Mina’ya hareket ederdi.

Mina’ya vardıktan sonra yapılacak dört şey vardır:

1- Çakılları atmak

2- Kurbanı kesmek

3- Saçları tıraş etmek

4- Tavaf Yapmak

1- Çakıl Taşlarını Atmak

Hacda Çakıl Atmanın Hikmeti Nedir?

Zilhicce 10’daki ilk görev, Al-Jamarah Al-Kubra olarak da adlandırılan Jamrat Al-`Aqabah’a çakıl taşları atmak.

Cemre havzasına yedi tane (fasulyeden büyük olmayan) çakıl atılmalıdır. Çakılları Müzdelife’den veya dilediğiniz yerden toplayabilirsiniz, ancak diğer hacıların attığı çakılları kullanmayın.

Üç dört gün boyunca kullanacağınız tüm çakılları toplamanızda fayda var ( Zilhicce 10-13 ). Bayramdan sonra Mina’da üç gün geçirmeye niyet edersen, 70 çakıl taşı gerekir. Bayramdan sonra sadece iki gün geçirmeyi planlıyorsanız, o zaman sadece 49 çakıl taşı gerekir.

Peygamber, Zilhicce’nin güneşin doğuşundan sonra Mina’ya vardığında çakılları attı. 10. Kadınların ve zayıfların gecenin yarısını Müzdelife’de geçirmelerine, ardından Mina’ya gitmelerine izin verildi, geldiklerinde çakılları atmalarına izin verildi, Zilhicce Sabah Namazından öncedir 10. Çakıl atma vakti Zilhicce Sabah Namazı 11’e kadar uzar.

Çakılları atarken cemre havzasına düşmesine dikkat edin. Cemre direği, sadece atılacak yeri gösteren bir işarettir. Yani direğe vurmak gerekli değildir. Aslında direğe çarpan ve havzaya düşmeyen bir çakıl sayılmaz. Her bir çakıl taşını atarken “ Bismillah, Allahu Ekber  denilmesi tavsiye edilir .

Aşağıdakilere dikkat et
Zilhicce Sırasında Tekbir
Zilhicce Sırasında Tekbir

 

Tekbir: Zilhicce Sırasında Ne Zaman ve Ne Söylenmeli?

– Çakıl taşları atmaya başladığınızda Telbiye okumayı bırakın. Bundan böyle bayram tekbirini tekrar edin:

Allahu Ekber, Allahu Ekber, La ilahe illallah

Vallahu Ekber, Allahu Ekber, wa lillahi el-hamd.

Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah’tan başka ilah yoktur. Ve Allah en büyüktür, Allah en büyüktür ve hamd O’na mahsustur.

– Yanınıza fazladan çakıl taşı alın. Bir veya daha fazla çakılın havzayı kaçırması olabilir.

– Yanınıza asla valiz almayın. Geçmiş yıllarda bagajların yolu kapatması nedeniyle trajik izdiham kazaları meydana geldi.

– Uygun zamanları seçmeye çalışın. Yer kalabalıkken asla çakıl atmaya çalışmayın.

– Kalabalık ortamlarda ve çakıl atarken paranıza ve önemli evraklarınıza dikkat edin. Ne yazık ki bazı hırsızlar haccın yerinin ve zamanının kutsallığını önemsememekte ve bu tür büyük toplantıları hacıları soymak için istismar etmektedir. Hacılarla – Zilhiccenin 10. Günü

– Ayakkabınızı kaybederseniz, almak için asla eğilmeyin. Bu, sizi çiğnenme konusunda ciddi bir riske sokabilir.

2- Hadi Hayvanının Kesilmesi

Hac Tamattu’nun Temel Gereksinimlerini Aramak: Yardım!

Temettu’ veya kıran haccı yapanların bir hayvanı kesmeleri ve onu Mekkeli fakirlere hediye etmeleri gerekir. Bu hayvana hadi denir .

Hadis olarak kesilebilecek hayvanlar koyun, keçi, inek ve devedir Bir kişi için bir koyun veya bir keçi yeterlidir; bir ineğe veya deveye yedi kişi ortak olabilir. Hadisinin bir kısmını yersin , bir kısmını dilediğine hediye edersin, kalanını da Mekkeli fakirlere dağıtırsın. Bazı alimlere göre hadisin en az yarısının fakirlere gitmesi gerekir. Kasaba , ücretinin yerine hadisin bir kısmını vermeyin .

Hadisinizde şu şartların bulunması gerekir :

– Bir keçi 1 yaşından küçük olmamalıdır; şişman olmak şartıyla 6 aydan az olmamak üzere koyun; 2 yıldan az olmayan bir inek; ve bir deve 5 yıl.

– Hayvan sağlıklı ve fiziksel kusurlardan arınmış olmalıdır. Tek gözlü, topallayan, uyuz ya da çok zayıf ve zayıf olmamalıdır.

Kurbanı kesip dağıtmakta zorlanabilirsiniz . Bu nedenle İslam Kalkınma Bankası, hayvanlarının kesilmesi ve dağıtılması için kupon alımını kolaylaştırmak için Mekke ve Mina çevresinde stantlar kurdu .

3- Saçları Tıraş Etme

Hacda saçları traş etme
Hacda saçları traş etme

 

Kısa Saça Makas Geçirmek Hacda Tıraşın Yerine Olabilir mi?

Bir sonraki adım saçınızı tıraş etmek veya kesmektir. Bir kadının saçını toplaması ve ucundan az bir miktar kesmesi gerekir. Mina’da Cemarat’ın yakınında berberler için ayrılmış, saçınızı traş ettirebileceğiniz veya kestirebileceğiniz yerler var. Kadınlar çadırlarında kendi başlarına veya başka kadınlar veya mahremler (erkek akrabalar) yardımıyla saçlarını kesebilirler. Hacılarla – Zilhiccenin 10. Günü

Çakılları attıktan ve saçınızı traş ettikten veya kestikten sonra ihramdan kısmen kurtulursunuz ve başka kıyafetlere geçebilirsiniz. İhramın tüm kısıtlamaları, bir istisna dışında yürürlükten kalkar: eşinizle yakın ilişkiler. Bu kısıtlama, tavaf Al-İfade yapana kadar yürürlükte kalır.

4. Tavaf Al-İfade

Zilhicce 10’daki son ritüel, Tavaf Al-İfade yapmaktır. Bu tavaf, Haccın olmazsa olmazlarındandır. Umre tavafından iki hususta ayrılır:

1. Bu tavafta insanlar ihram giymedikleri için, onda idtiba (erkeklerin sağ omzunu açma) yoktur. Çakılları attıktan ve saçlarını tıraş ettikten veya kestikten sonra sıradan kıyafetlerini giymelerine izin verilir.

2. İçinde ramal (koşma) yoktur.

Aksi halde umre tavafı gibi yapılır.

Özellikle kadınlar tavaf yapmadan önce adetlerinin başlamasından korkuyorlarsa, Zilhicce 10’da ifada tavaf yapılması tavsiye edilir . Ancak bunu Mekke’den ayrılmadan önceye ertelemek caizdir; Böylece Veda Tavafı (Gitme Tavafı veya Veda Tavafı) yapmanıza gerek kalmaz .

Tavafın Nâfilelerini Açıklar mısınız?

Eğer tamattu hac yapıyorsanız, bazı alimlere göre ifada tavafından sonra sa’i yapmanıza gerek yoktur. Umre sa’isi yeterlidir. Ancak bazı alimler ikinci bir sa’i yapmayı farz saymışlardır .

İfrad veya kıran haccı yapıyorsanız ve varış tavafından sonra zaten Sa’i yaptıysanız, başka bir Sa’i yapmanıza gerek yoktur. Varış tavafından sonra sa’i yapmadıysanız, ifada tavafından sonra yapmalısınız. Hacılarla – Zilhiccenin 10. Günü

5. Mina’ya Ayrılmak

İfade tavafını (ve yapılabilirse Sa’i) yaptıktan sonra, ihramdan tamamen kurtulursunuz. Eşinizle yakın ilişkiler de dahil olmak üzere ihramın tüm kısıtlamaları artık sizin için geçerli değil.

Daha sonra geceyi geçirdiğiniz Mina’ya gidiyorsunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.