Bilgi Sepeti

Fotoğraf Makinesini Kim Buldu Kim Keşfetti

0

Fotoğraf Makinesini Kim Buldu? İlk Fotoğraf Ne Zaman Çekildi?

 

Fotoğraf makinesini kim buldu? Diye düşündünüz mü hiç? Hayatımızın vazgeçilmezi olan bu cihazların nasıl bir tarihi var acaba?

Yüzyıllara yayılan bu serüvenin kökeni Camera Obscera (Karanlık Kutu) dönemine dayanıyor.

Bir şeyleri resmetme merakı insanın doğasında var. Fotoğraf makinesi de bunun sonucunda ortaya çıkmış aslında.

Fotoğraf makinesi, en kısa tanımıyla; ‘ışık sayesinde resim çizmeye yarayan bir âlet’ olarak nitelendirilebilir.

Fotoğraf makinesi düzeneği ilk defa Aristoteles tarafından M.Ö. 4. Yüzyılda ortaya atılmıştır.

O, ‘Problem’ adını verdiği çalışmasında, küçük bir delikten giren ışığın, görüntüyü karşısında bulunan duvara yansıtabildiğinden söz etmiştir. İşte buna Latincede ‘karanlık kutu’ adı verilmiştir. Fotoğraf Makinesini Kim Buldu Kim Keşfetti

Iraklı matematikçi ve fizikçi İbn Al-Haitam, 1021 tarihli eserinde fotoğraf makinesine benzer bir düzenekten söz eder. Gümüş nitratın, güneşe maruz kaldığında karardığını keşfeden bilim insanı, bu keşfiyle fotoğraf makinesinin ilk öncülerinden biri olur.

Üzerinde delik olan bir perdeye mum ışığı yansıtan bilim insanı, böylece –basit de olsa- karanlık bir kutu tasarlamıştır.

Fotoğraf Makinesinin Ayak Sesleri!

Fotoğraf makinesi tarihi süreci 15. Yüzyıldan itibaren hızlanmaya başlandı. Leonarda da Vinci, fotoğraf makinesinin gelişiminde önemli rol oynayan bir isim oldu.

İlk fotoğraf makinesi tasarımı ise 1685 tarihinde Johann Zahn tarafından yapıldı. O, kaleme aldığı kitapta bugünkü fotoğraf makinelerine benzer resimlere yer verdi. Ne var ki onun camera obscura çalışmaları bu dönemde sadece çizimlerde kaldı…

Tarihteki İlk Fotoğraf

Bütün bu uğraşlardan sonra ilk fotoğraf karesi ise, Joseph Nicephore Niepce tarafından 1814 tarihinde çekildi.

Bunun ardından fotoğraf makinesi gelişim süreci giderek hızlandı. Bu olaydan 13 yıl sonra, Fransız kimyager ve ressam Louis Jacques Mande Daguerre, fotoğrafta pozlama süresini çeşitli kimyasallarla yarım saate düşürdü. Tarihte ilk defa insan fotoğrafı çeken kişi de o oldu.

 

Fotoğraf Makinesi nasıl bulundu
Fotoğraf Makinesi nasıl bulundu

 

İlk Renkli Fotoğraf Makinesi

İlk fotoğraf makinesi 1814 yılında hayata geçirildikten sonra gelişmelerin ardı arkası kesilmedi. Pek çok denemeler yapıldı ve nihayet, ilk renkli fotoğraf 1861 tarihinde çekildi. Fotoğraf Makinesini Kim Buldu Kim Keşfetti

Bu sırada 3 aşamalı çekim tekniğinden faydalanıldı. Her aşamada, fotoğrafı çekilen görüntüyle kamera arasına renkli sıvılar konulmuş; görüntüler yeşil, kırmızı ve mavi sıvılarla çekilmiştir. Daha sonra bunlar özel camlara yansıtılmışlardır.

İlk renkli fotoğraf kullanılan bu renk filtrelerinden dolayı ‘ekose kurdele’ olarak isimlendirilmiştir.

 

İlk Taşınabilir Fotoğraf Makinesi

1888 yılında, George Eastman tarafından elde taşınabilir ilk fotoğraf makinesi üretildi. Bu gelişme, fotoğrafçılara daha kolay ve özgür hareket edebilme olanağı tanıdı.

Bu fotoğraf makinesinin piyasaya sürülmesinden sonra bu alandaki gelişmeler ivme kazandı. 1925 tarihinde ilk renkli film ortaya çıkarıldı ve Kodak tarafından ilk renkli fotoğraf makinesi hayata geçirildi. Fotoğraf Makinesini Kim Buldu Kim Keşfetti

1947 tarihinde ise, Mr. Land tarafından, günümüzde bile popüleritesini devam ettiren polaroid fotoğraf makinesi geliştirildi.

Şipşak fotoğraf makinesi ekolü de böylece başlamış oldu. Kamera teknolojisi günden güne gelişimini sürdürdü ve ilkel fotoğraf makineleri yerini profesyonel makinelere bıraktı.

Böylece fotoğraf herkesin rahatlıkla ulaşabildiği, yanında taşıyıp kolayca çoğaltabildiği, bilgisayarlara ve telefonlara aktarabildiği bir şeye dönüşmüş oldu. Sualtı fotoğrafçılığı, uzay fotoğrafçılığı ve buna benzer pek çok alan ortaya çıktı. Bugün, fotoğraf çekmek ve çektirmek hepimizin gündelik hayatının ayrılmaz bir parçası durumunda.

Farklı kadraj ve mercek ayarlarına sahip fotoğraf makineleri, ânı ölümsüzleştirmek konusunda bizim en büyük yardımcımız. Tekniğin sanatla buluştuğu, estetiğin âhenkle bir araya geldiği fotoğraf makineleri, kim bilir ilerleyen yıllarda nasıl bir gelişme gösterecek?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.