Bilgi Sepeti

Ensar Bugün Nerede?

0

Hicretin Kayıp Ruhu

ir keresinde bir hemşire bana kendisinin ve ailesinin Mısır’a hicret ettiğini, ancak mikrodalga fırını olmadan gelemeyeceğini söyledi. Hımm. Bu bana, MS 622’de Mekke’den hicret eden Muhacirlerle aynı ruhta olmadığımı düşündürdü. Ama sonra tekrar, belki de bunun nedeni Los Angeles’ta yaşadığımda orada mikrodalga fırını olmayan tek kişi olmamdı. Muhacirler sadece mallarını değil, çoğu zaman ailelerini de geride bırakmışlardır. O dönemde herkesin Müslüman olduğu çok az hane vardı. Ailelerin çoğu, bir eş veya bir çocuk Müslüman ve geri kalanı pagan olmak üzere bölünmüştü. Göç edenler ailelerini bir daha görüp göremeyeceklerini asla bilemezlerdi. Onları hatırlayacak fotoğrafları yok, geride kalanlara haftalık telefon görüşmeleri veya e-postalar yok. Ama Muhacirler fedakarlık yapmaya istekliydiler. Bugün hala İslam’a dönen ve kendilerini aileleri tarafından kesilen birçok kişi var. Geri döndükleri sırada hala evde yaşıyorlarsa, aslında atılabilirler. Ensar Bugün Nerede?

Ensar ve muhacir ne demek?

Hala evde yaşamıyorlarsa, aileleri onlarla ilişkilerini kesebilir. (Adil olmak gerekirse, Müslüman üyelerini “derinden saptığını” düşünmelerine rağmen dışlamayan aileler de var.) Ancak insanlar artık gerçeği inkar edemeyecekleri için geri dönmeye devam ediyor. Dolayısıyla aslında yeni bir ülkeye taşınmasalar da, bazı bakımlardan Muhacirler gibi, yani yardıma muhtaçtırlar. Ama Ansar bugün nerede? Yeni Müslümanlar için (veya aile içi şiddete maruz kalanlar için) barınaklarımız var mı? Onlar için sosyal hizmetimiz var mı? İş bulmalarına yardımcı olacak ağlar? Ya da sadece dinlerini öğrenmelerine yardımcı olacak hizmetler mi? Peki ya yeni bir ülkeye yerleşmek, yeni bir dil öğrenmek zorunda olan göçmen Müslümanlara yönelik hizmetler? Sadece sınırlı durumlarda korkarım.

Ensar ve muhacir kimdir?

Aynı fikirde olduğumuz yüzde 90’a bakmak yerine, katılmadığımız yüzde 10’a odaklanıyoruz. Muhacirlerin yaptığı büyük fedakarlıkları sık sık duyuyoruz, ancak Mekke’yi kendilerine yardım eden Medine Müslümanları Ensar olmadan terk edemezlerdi. Ensar, evlerini açmaktan ve Muhacirlere maddi yardımda bulunmaktan fazlasını yaptı. Muhammed’i ve takipçilerini korumaya söz vererek tüm Arabistan’a meydan okuduklarını çok iyi biliyorlardı. Bunu fark ettiklerini biliyoruz, çünkü biri söz vermeden hemen önce ayağa kalkıp diğerlerini uyardı. Bugün, herhangi bir risk söz konusu olduğunda Müslüman kardeşlerimize yardım etmeye istekli olan pek çok kişi var mı? Korkarım ki, rahat yaşadığımız yerde pek çoğumuz “ellerimizi kirletmek” ya da karışmak istemiyoruz. Ensar hakkında bir başka harika şey. Müslüman olmadan önce Evs ve Hazra olmak üzere iki kabileye ayrıldılar. Bölünmüş, sık sık birbirleriyle savaşan demek istiyorum. Ancak İslam’ı kabul ettiklerinde bu farklılıkları aşarak Muhammed’in önderliğinde birleşebildiler. Artık “benim babam senin babanı yenemez” yok. Ensar Bugün Nerede?

ilk muhacirler kimlerdir
ilk muhacirler kimlerdir?

Muhacir ve Ensar kardeşliği nasıl sağlanmıştır?

Bu insanlar İslam’a bağlılıklarında ciddiydiler. Bugün çoğumuzun küçük meseleler üzerinde bölünmüş olduğunu görüyoruz – birbirimizin kıyafetlerinin tarzı ya da peçe ya da sakalın uzunluğu kadar önemsiz olanlar bile. Ya da üzerinde fikir birliğinin olmadığı bir konuyu ele alırız ve başkalarını yargılarken bunun temeli olmasına izin veririz. Aynı fikirde olduğumuz yüzde 90’a bakmak yerine, katılmadığımız yüzde 10’a odaklanıyoruz. Böylece hiçbir ilerleme kaydedemiyoruz, düşmanlarımız bizi (tam anlamıyla veya mecazi olarak) biçmeye, kasamızı boşaltmaya, bizi küçük düşürmeye ve zayıflatmaya devam ederken, her zaman küçük ayrıntılar üzerinde tartışıyoruz. Ensar nerede? Ensar Bugün Nerede?

Peygamber Efendimiz muhacir mi?

Birkaç yıl önce kocam ve ben Medine’yi ziyaret ettiğimizde, ev sahibimize Peygamber’in evinin ve orijinal camisinin müze olarak korunmamış olmasından hayal kırıklığına uğradığımı söyledim. Onun yaşadığı basit yolu görmek isterdim. (Şimdi görebiliyorum – yeniden inşa edilmiş veya korunmuş binaları olan bir Arap Williamstown, her odanın ana kısmı iplerle bağlanmış, tüm eserler “sahibinin bıraktığı gibi” bırakılmış, dönem kostümlü çalışanlar, 20 dolarlık giriş.) ev sahibi, her şeyden önce, o zamanlar kullandıkları kerpiçlerin uzun sürmediğini, bu yüzden onu korumanın bir yolu olmadığını söyledi. Ve bu İslam’ın ruhunda değildi, İslam ilerleme içindi. Bazılarımız Mekkeli Müslümanların yaptığı gibi – bazen daha da kötüsü – acı çekiyoruz, ancak soru şu ki, nereye gidebiliriz daha iyi? Evet, maddi olarak ilerlemeliyiz, bunun bizim sonumuz olmasına izin Ensar Bugün Nerede? vermemeliyiz.

Ensar muhacir kardeşliği kim kiminle kardeş?

Aslında, Peygamber’in Medine’deki ana kaygısı, ekonomik canlanma veya zenginlik peşinde koşmak değil, sadece Müslümanların güvende ve emniyette olmaları, sokaklarda zorluk çekmeden veya taciz edilmeden yürüyebilmeleri ve ibadet etmekte özgür olmalarıydı. Bir Hicri yılının daha başlangıcı yaklaşırken, fert ve ümmet olarak nerede durduğumuzu değerlendirmemiz gerekiyor. Dünyanın bazı bölgelerinde din özgürlüğümüz, özellikle de dinimize uygun giyinme hakkımız konusunda daha fazla kısıtlamayla karşı karşıyayız. Sayısız saldırının bir yansıması olarak, bazı yerlerde hala siviller ve polis tarafından saldırıya, tacize veya haksızlığa uğruyoruz. Dünyanın başka yerlerinde çoğumuz acı çekiyoruz, bazılarımız diğerlerinden daha kötü. Dünya çapında bizden yeterince insan var, Mekkeli Müslümanların çektiği gibi – bazen daha da kötüsü – ama asıl soru şu ki, nereye gidebiliriz, bu daha iyi mi? Ve bize yardım edecek Ensarlar nerede? Ensar Bugün Nerede?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.